SUOMI ART

Sverigefinska Bildkonstnärernas Förening
Ruotsinsuomalaisten Kuvataiteilijoiden Yhdistys
Association of Finnish Artsist in Sweden

Suomiarts konstauktion - Taidehuutokauppa - 2020

15 juni - 31 augusti
Läs mer...

50x60cm

olja på duk

Utgångspris: 500 Senaste budet:

Lea Blym

"Lisa"

32x32cm

vattenfärg

Utgångspris: 500 Senaste budet: 550

Maija Eloranta

"På stranden/rannalla"

30x35cm

gouache på papper

Leena Flavet

"Fruktkorg/hedelmäkori"

45x33cm

texstil

Utgångspris: 500 Senaste budet: 650

40x40cm

akryl

Anita Hage

"Lövglimmer/lehtiloistoa"

26x27cm,med ram 44x47cm

akvarell

Ulla Honkanen

"Stilleben/asetelma"

18x20cm

olja

Utgångspris: 500 Senaste budet: 1200

Markku Huovila

"Enkelin vapaapäivä/ Ängelens lediga dag"

20x20cm, raameineen 30x30cm

Tietokonekäsitelty piirros/datorbehandlad teckning

Utgångspris: 500 Senaste budet: 600

Kjell Jansson

"Tistlar I"

13x23

akvarellerad tuschteckning

Anja Keskinen-Reuterswärd

"Syksyinen omenapuu"

30x50cm inramad

akryl på duk

Aila Knuutila

"Morgonrunda"

40x50cm med ram

akryl

Inkeri Liikala Eriksson

"Innekatt/sisäkissa"

15x15cm

akryl

Utgångspris: 500 Senaste budet: 1000

Reijo Luotomäki

"Hare på skogsväg/jänis metsätiellä"

65x56cm

olja

Tania Margolin

"Magnolia"

28x31cm

akvarell

32x24cm

collografi

Utgångspris: 500 Senaste budet: 1250

Arvid Pellikka

"Larry ja Toivo"

29,5x21cm

collage

50x65cm

olja

Leena Rekola

"Kotona/chez moi"

21x30 cm + ram

gouache

Erja-Riitta Salonen

"Förhoppning/odotus"

40x50cm med ram

akryl

Pirjo Shur

"Maskrosor/voikukkia"

30x42cm+ram

akryl på papper

Jussi Taipaleenmäki

"Lördagsafton"

23x34cm

litografi

Utgångspris: 500 Senaste budet: 950

68x57cm

olja på duk

Outi Tuomaala

"Summer landscape"

38,5x39cm

akryl på duk

Satu Turunen-Taheri

"Havets skönhet/meren kauneus"

30x25cm

fluid målning med akryl på canvas